Jednym z rodzajów kar umownych przewidzianych przez Kodeks cywilny jest kara umowna alternatywna. Z jakimi konsekwencjami muszą liczyć się przedsiębiorcy, którzy zapis o niej uwzględnią w zawieranym porozumieniu? Jak możemy poznać, że mamy do czynienia właśnie z tym rodzajem rekompensaty za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania wynikającego z umowy?
Kara umowna alternatywna – charakterystyka
Zapis o karze umownej alternatywnej w umowie pozostawia wierzycielowi swobodę wyboru podstawy, z jakiej będzie on dochodził swoich roszczeń. Może on skorzystać z kary przewidzianej w tym porozumieniu lub też zrezygnować z niej i dochodzić całości swoich roszczeń na podstawie odpowiedzialności odszkodowawczej ponoszonej przez dłużnika. Co ważne, wybór dokonany przez poszkodowaną stronę jest ostateczny i w pełni wiążący. Oznacza to, że nie może ona w dowolnym momencie np. cofnąć powództwa i dochodzić na nowo swoich roszczeń na podstawie zapisanej kary umownej. Ponadto, jeżeli wysokość uzyskanego odszkodowania okaże się niższa od zastrzeżonej w porozumieniu kary, wierzyciel nie będzie mógł żądać dopłaty uzupełniającej tę różnicę.
Kara umowna alternatywna – jaki zapis w umowie?
O tym, że mamy do czynienia z karą umowną alternatywną może świadczyć np. następujący zapis w umowie:
„W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania przedmiotu umowy, Strona poszkodowana, zamiast ustanowionej wyżej kary umownej, może dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych, do wysokości poniesionej szkody”.
Inne rodzaje kar umownych
Poza karą umowną alternatywną Kodeks cywilny przewiduje następujące rodzaje kar:
- karę umowną zaliczalną – więcej na jej temat przeczytasz tutaj,
- karę umowną kumulatywną – więcej na jej temat przeczytasz tutaj,
- karę umowną wyłączną – więcej na jej temat przeczytasz tutaj.